Відео-інтерв'ю з володарем нагороди "Пісня року в українському християнстві - 2012"

20 березня 2013 року на другій щорічній конференції Українського Євангелічного Альянсу (УЄА) було оголошено “Пісню року в українському християнстві - 2012”. Нею стала пісня “Сонце правди”. Композитор та автор тексту Іван Костенко отримав нагороду з рук Генерального секретаря УЄА Костянтина Шаповалова, який висловив побажання, щоб у 2013 році ця пісня звучала на конференціях, з'їздах та інших заходах християнського світу.
Представник прес-служби УЄА Ольга Лєпська після конференції поспілкувалася з переможцем.

- Розкажіть, будь ласка, чим для вас стала ця нагорода?

- Передусім, вона стала для мене стимулом рухатися далі в тій справі, якою я займаюся досить уже давно. Звичайно ж, приємно бачити плід тривалої праці. Звичайно, відчувається радість. Але десь на вагах із радістю можна відчути і відповідальність за те, щоб продовжувати йти далі і писати музику, яка відповідатиме тому рівню, який є зараз, і вже намагатися не опускатися нижче. І якщо буде на те воля Божа, то ми почуємо ще нові пісні.

- "Сонце правди" - "Пісня року в українському християнстві - 2012". Розкажіть, про що ця пісня і як вона народилася?

- Ця пісня, звичайно ж, про Того, Хто є центром усього Всесвіту. Про Того, Хто є главою Церкви. Про Ісуса Христа. Ми знаємо, що вся правда у Бога, і вона відома Йому, і Він є Суддя праведний. А про те, як ця пісня була написана... Це був час моєї духовної самоти. І в цей час я відчув, що треба писати. Узяв у руки інструмент – вийшло те, що ми зараз чуємо. Я вважаю, що з тих пісень, які були написані мною, ця – краща.

- Чи є у вас ще пісні подібного хітового характеру?

- Я вважаю, що є пісні, які заслуговують на увагу. Я можу назвати і відзначити таких три. Це пісня "Благодарю", "Ты — Божий Сын" і пісня "Более, нежели стражи утра", яка написана за псалмом Давида.

- А де можна придбати ваші диски, щоб послухати пісні переможця?

- Диски можна придбати на сайті церкви, де вказані контакти. Там є інтернет-магазин, у якому можна придбати ці диски, і також у церкві на розкладці.

- Чи запрошують вас на різні всеукраїнські заходи і конференції?

- Ми щороку беремо участь у конференції Євангелічного Альянсу і в заходах, які проводить Спілка християнських письменників України, а також у творчих вечорах і концертах. Звичайно, у нас є велике бажання послужити й розширювати це коло.

- Чи можна почути ваші пісні на радіо "Еммануїл"?

- Насправді дуже цікаве питання. Одного разу вони там звучали, і тільки тоді, коли ми були в гостях на радіо "Еммануїл". Узагалі-то, ми робили такі спроби, відвозили свої диски і навіть підписували договір про трансляцію. Чомусь донині я нічого не почув. Можна сказати ще те, що в нас є тільки два християнських радіо і, на жаль, вони дуже вузьконаправлені. У них є певний формат. Те, що підійде під їх формат, вони візьмуть, те, що не підходить під їх формат, брати не будуть.

- Що ж це за формат?

- Є певна перевага, наприклад, якоїсь популярної музики, або якоїсь народної, або тієї, яка може належати певній деномінації.

- Розкажіть, як починався ваш творчий шлях?

- Тут треба багато що згадати. Може, не все, що згадаєш, воно приємне. Творчий шлях почався, коли я далеко був від Бога. Весь свій дар я використовував у протилежному напрямі. Пісні, які я писав, вони були з абсурдним сенсом. Розумію, що всьому цьому є пояснення. Коли мета невідома, то зловживання – воно неминуче. У даному випадку, не знаючи правильної мети призначення музики, використовував я дар неправильно.
Коли я вже прийшов до Бога, дізнався про істинне призначення музики. З перших днів, коли я увірував, почав Йому служити. Я грав у групі прославлення. Звичайно ж, основні досягнення – вони усі були з Богом.

- Чи збираєтеся ви писати музику для кіно?

- Так, збираюся писати музику для кіно й уже пишу її. Пісні – це не єдине, чим я займаюся. Мене цікавить класична музика. І я видав альбом "Прелюдії", у якому можна почути абсолютно інший характер музики.

- Я знаю, ви граєте на різних музичних інструментах. Це і фортепіано, і гітара, і флейта. Як узагалі усьому цьому можна було навчитися?

- Скажу на це, що все можливо віруючому. Саме по собі служіння Богові, музичне служіння - це невід'ємна частина мого життя. Це для мене дуже, дуже, дуже багато.

- Коли ви створюєте якусь композицію, це можна вважати кінцевим варіантом або в процесі виконання відбуваються якісь доопрацювання все ж?

- Все-таки я думаю, що кінцевим варіантом це вважати не можна, тому що в процесі дуже часто приходять ще якісь думки, по заповненню мелодії, те ж аранжування. Якщо мелодія залишається та ж, то думки відносно аранжування, вони змінюватимуться. Може додатися яке-небудь соло, може додатися вокаліз. Завжди є, що додати. Потім це приходить в одне єдине ціле.

- Що для вас є критерієм хорошої християнської музики?
- Перше і найголовніше - це її духовний зміст. Наскільки виражена в цьому творі людиною, яка писала, духовна думка цього твору. Друге, на рівні з цим, іде мелодія. Тому що без хорошої мелодії хорошої музики бути не може. Третє — це спосіб донесення.

- Яка, на ваш погляд, ситуація в сучасній музичній християнській культурі?

- На даний момент я, звичайно, не можу узагальнити всі напрями в музиці. Ми не можемо порівнювати популярну музику з якимись канонічними творами. Якщо брати те, що чуємо, у християнській пісні дуже переважає популярна музика як напрямок. Якщо розглядати сам цей напрям, то популярна музика буває різної складності. Були такі групи свого часу, як АББА. Та музика теж вважається популярною. Сьогодні вона актуальна. І сучасні групи намагаються взяти й переспівати їх – підняти ці старі твори. Якщо порівнювати, то сучасний популяр - це музика низького рівня, дуже низького рівня. Слабка мелодія і сам стиль не наштовхують на якісь хороші очікування. Така мелодія, така музика не сприяє розвитку людської душі.

- Над чим ви зараз працюєте і які у вас плани на найближче майбутнє?

- На найближче майбутнє, якщо Бог дозволить, дуже хотілося б записати новий диск. Тому що вже досить зібрано хорошого матеріалу. І хотілося б усе це записати на дійсно якісному рівні. На жаль, з цим є велика проблема. Для того щоб у нас, навіть в Києві, зробити хороший якісний запис, потрібно студію пошукати, щоб вона була з людьми, які вміють працювати і зробити максимально якісний продукт.

 

Замовити авторський альбом хвали та прославлення "Не умолкайте..." та збірник інструментальних творів "Прелюдії" можна за тел.: +38(050)310-82-07

diski

Іван Костенко, композитор та автор текстів, володар нагороди “Пісня року в українському християнстві - 2012”

 kostenko i